Starochińskie metody pielęgnacji ciała i ducha

18:57

Chwila dla urody” Jerzego A. Masłowskiego to pozycja dla osób poszukujących wewnętrznej równowagi, jak i miłośników zdrowego stylu życia :)

Prawdy jakie odnalazłam w tej książce wydają się w większości oczywiste, ale każda tego typu lektura potwierdza zdobytą dotychczas wiedzę lub wnosi nowe, zaskakujące elementy.
   
 • Jedną z najbardziej wartościowych zasad jest :
Jeśli chcesz być zdrowy,
pij swoje jedzenie,
jedz swoje picie
 
Myślę, że chodzi tu przede wszystkim o dokładne i powolne gryzienie pożywienia, co w znaczący sposób ułatwi trawienie i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków, natomiast część dotycząca picia nawiązuje do kolejnej zasady, która mówi, że pijąc, należy chwilę potrzymać płyn w ustach i wymieszać go ze śliną, a dopiero później przełknąć.
Poza tym nie należy pić wody i napojów w trakcie, ani po posiłku, ponieważ zimny płyn gasi ogień trawienia. Sama popełniałam ten błąd przez bardzo długi czas i wpłynęło to na moje problemy trawienne, gdy pozbyłam się tego nawyku, wiele zmieniło się na lepsze :)
 
 • Autor wskazuje, że śniadanie jeść należy między 7 a 9 rano, natomiast nie powinno się jeść między 19 a 21.
 •  
 • Bezsenność – jako przyczynę podaje się lęk o przyszłość, a sposobem na usunięcie tego problemu jest zmiana wzorca myślenia na  :
Dzień jutrzejszy sam zatroszczy się o siebie,
Jestem dzieckiem wszechświata
i on mnie chroni i wspiera
 
To rzeczywiście pomaga. Kiedy powtarzam sobie przed snem, że po prostu robię swoje, a na resztę nie mam wpływu, potrafię bardziej się wyciszyć i szybciej powitać sen.
 
 • Co ciekawe jedna ze starochińskich zasad mówi :
Choroba lubi luksus i wygodę
 
A jako przykład autor podaje zakaz noszenia szpilek, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Z tym można zapewne polemizować, ponieważ niektóre badania wskazują na zasadność noszenia obuwia na podwyższeniu, co oczywiście zależy od wielu czynników.
 
 • Jako metodę relaksu w książce odnajdziemy propozycję, aby usiąść lub położyć się wygodnie, zamknąć oczy i starać się o niczym nie myśleć. Jeśli pojawi się myśl lub obraz, pozwolić, by przepłynęły. Przy tym należy oddychać swobodnie i głęboko, praktykując ten relaks przez 8-10 minut.
 
 • W książce znalazły się bardzo mądre sentencje :
Z każdym rokiem stajemy się starsi,
należy jednak unikać starzenia się
 
Z każdym dniem ludzie wiedzą
coraz więcej o wszechświecie,
a coraz mniej o sobie
 
Wszystkie te zasady, jak i przysłowia chińskie przemawiają do mnie i staram się je stosować w codziennym życiu. Warto wziąć je pod uwagę i zastanowić się głębiej nad sensem ostatnich zdań :)

You Might Also Like

22 komentarze

 1. Świetny post :) Bardzo mnie zaciekawiłaś. Kiedyś przeczytałam taką książkę "Potęga podświadomości" i często do niej wracam, tam właśnie jest o tym żeby powtarzać sobie pewne mantry. Uważam że to naprawdę pomaga, ale takich starochińskich nigdy nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) też czytałam "Potęgę podświadomości" i mam ją do dzisiaj, też do niej zaglądam i też wierzę, że to pomaga, kiedy chcemy budować swoje myśli i przekonania na nowo :)

   Usuń
 2. Chyba sobie przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż się zdziwiłam czytając, że znam te metody. Z książki jakiejś, ale innej niż ta wspomniana przez Ciebie.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wpadanie do mnie! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te metody się rzeczywiście powtarzane w wielu książkach.
   Również pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny mojego bloga :)

   Usuń
 4. Do mnie trochę właśnie nie przemawiają różne takie metody. Niedawno czytałam książkę też opartą właśnie na takich starochińskich metodach i szczerze mówiąc, niektóre czytałam z niedowierzaniem, że jeszcze je polecają. ;) Osobiście uważam, że jeśli chodzi o pielęgnację ciała, nie warto bawić się w minimalizmy albo inne takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swój sposób na szczęście i pielęgnacje ciała, jak i ducha. Ja bardzo lubię filozofię Wschodu :)

   Usuń
 5. Może kiedyś przeczytam tą książkę :) na razie skupiam się na takich bardziej naukowych pozycjach o zdrowym odżywianiu i ogólnie dietetyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie książki też ostatnio czytam, a szczególnie te o najnowszych badaniach naukowych :)

   Usuń
 6. Ciekawe, nie słyszałam o tych zasadach :) Podejrzewam jednak, że gdybym wykorzystała wspomnianą przez Ciebie technikę relaksacyjną, to po prostu w pewnym momencie bym zasnęła ^^ Właśnie zauważyłam, że wybierając się na popołudniową drzemkę, potrafię zasnąć w mgnieniu oka, natomiast wieczorem często mam w tym problem, bo zbyt wiele myśli kłębi się w mojej głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie tak samo z tą drzemką popołudniową i wieczornym zasypianiem ! :D Rzeczywiście można zasnąć przy takim relaksie :)

   Usuń
 7. jak najbardziej przemawia do mnie ten post ;)
  W szczególności upodobałam sobie ten cytat, który warto powtarzać sobie przed zaśnięciem.

  Dzięki za ten wpis !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) myślę, że cytat jest jak najbardziej na czasie :)

   Usuń
 8. Najbardziej podoba mi się ta dotycząca starzenia się - sama prawda!
  www.puffa.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajne są te mądrości :) Takie proste...ludzkie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedzi
  1. Każdy wierzy w to, co chce wierzyć. Nie ma jednej recepty na szczęście dla wszystkich, a życie to wędrówka, która przynosi nam różne sytuacje i próbowanie różnych metod, aby poprawić jakość swojego życia jest dla mnie czymś oczywistym.

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) jest w niej dużo więcej ciekawych treści.

   Usuń
 12. "Jeśli wydaje ci się, że coś jest nowym pomysłem, Chińczycy na pewno już dawno temu na to wpadli" :D Sama prawda! Dlatego we warto szukać inspiracji we wszelkich chińskich źródłach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, to są podstawy wiedzy o świecie :) dzięki za świetny cytat :)

   Usuń

Emilia Koziarz. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Prawa autorskie

Uprzejmie informuję, że nie wyrażam zgody na kopiowanie, publikowanie, rozpowszechnianie i/lub modyfikowanie zdjęć wykonanych przeze mnie oraz moich artykułów bez mojej zgody.